Okulla Nasıl Başa Çıkılır kitabı İngiltere’de yazar ve oyunculuk yapan bay Peter Corey tarafından yazılmıştır. “NASIL BAŞA ÇIKILIR” serisi içerisinde olan Okulla Nasıl Başa Çıkılır kitabı Türkiye’de 2005 yılında Bileşim Yayınevi tarafından çıkarılmış, kitabın çevirisini Umut Uğur gerçekleştirmiştir. 
Kitap mizah tarzında kaleme alınmış ve Türkçe çevirisi toplam 160 sayfa olarak basılmıştır. Genel olarak kitabın yazı dili akıcı ve yalındır. Okul konusunda her ne kadar İngiliz Eğitim Sistemi mizahi dille eleştirilse de okul kavramı içinde neredeyse kitabın büyük çoğunluğu bizimde yabancı olmadığım durumlarla doludur. Bu bağlamda kitapta yer alan mizahi dile ve yapılan yorumlara uzak kalınmıyor, bilakis kitap okuyucuyu içine çekiyor.
“Okul, genelde sevilen bir yer değildir bizde. Şimdi diyeceksiniz ki ‘böyle de söylenmez ki, açık açık’ okul sevilmez! denmez ki. ama bu doğrudur. Tamam, okulun da sevilen birkaç yönü vardır elbette: Ders bitiş zili, oyun saati gibi… Hatta kimileri bazı dersleri bile sevebilir. Öğretmenlerin bazıları mesela, anlattıkları dersi seviyor olabilirler… Ama bence hiç kimse, okulu her şeyiyle sevdiğini söyleyemez. Bunu söylemek için biraz deli olmak lazım. Şu televizyonda talk show yapıp, milli değerlere sahip çıkmak ve ortalama seyircinin içini sevinçle doldurmak adına abuk sabuk konuşan program sunucuları gibi, mesela. Biz, genel ortalamayı (yani çoğunluğu) baz alırsak, okulun her yönüyle sevilen bir yer olduğunu söylemek zor görünüyor.”
Kitaptan alıntılandığım yukarıdaki paragraf dahi okuyucuyu merak duygusuna kaptırıyor ve bir bakıyorsunuz kendinizi kitabın sonunda yer alan toplantı tutanağında buluyorsunuz. Aslında kitap öğrencilere (ortaokul, lise) hitap ediyor gibi dursa da yeni mezundan 50 yıl önce mezun olan bireye kadar içerisinde kendi eğitim döneminden bulabileceği mizah kırıntıları ile dolu. Bu da bizleri eğitim üzerine ve okulda yaşadıklarımız hakkında derin düşüncelere itiyor. Kitap 1990lı yılların İngiliz Eğitim Sistemine göndermelerle devam etse de 2017 yılında okulla bağı olan tüm bireylerin güncel sorunlarına da değiniyor. Sonuç olarak eğitimdeki sorunların yıllardır kıyafet değiştirerek aynı kaldığını bizlerin yüzüne tekrar ve tekrar vuruyor.
Kitap genelde ilgi çekici başlıklar halinde okulda karşılaşılan sorunları konu alıyor. “Okulda ilk gün, büyük öğrencilerden kurtulma yolları, nöbetçi öğrenci, ev ödevleri, okul müdürü, okulun yemek saati, okuldaki etkinlikler vs.” Öğrencilere ve bu dahilde okulla ilişkili tüm bireylere bu konularda neler olduğu ve nasıl başa çıkılacağı farklı bir pencereden, mizah şemsiyesi altında okuyucularla buluşmaktadır.
Okulla Nasıl Başa Çıkılır kitabına genel olarak bakıldığın içerisindeki mizahi dil ve yer alan karikatür çizimleri konu ile insanın yüzünde bir tebessüm bıraksa da, aslında eğitim üzerine düşünülmesi gerektiğini de tekrar gün yüzüne çıkarıyor. 

Kitabın Olumlu Yönleri

  • Kitap yazım dili açısından son derece akıcı ve anlaşılır.
  • Çevirisi genel olarak iyi yansıtılmış ve mizahi dil anlaşılabilir şekilde korunmuştur.
  • Okulla ilgili içerisinde tüm bireylerin bulabileceği konulara değinilmiş, hatta bu konularda insanları düşünmeye sevk etmiştir.
  • Konu başlıkları ile ilişkili çizilen karikatürler, akıcılıkla bağlantılı ve yerinde olmuştur.
  • Kitap mizahi diliyle bir yandan güldürürken diğer taraftan düşündürmektedir.
  • Kapak tasarımı ve yazı puntoları gözü yormayan, ilgi çekici ve anlaşılır bir formattadır.

Kitabın Olumsuz Yönleri

  • Kitap, İngiliz Eğitim Sistemini mizahi bir dille ele aldığından bazı konular bizlere yabancı gelebilmektedir.
  • Kitabın bazı bölümleri Türk Eğitim Sistemine uzak olduğunda birkaç bölüm okuyucuya son derece uzak gelebilir.
  • Mizahtan anlamayan okuyucular için kitap sıkıcı olabilir.

Eğitim konusunun mizahi şekilde ele alınması ve mizah tarzı ile önemli konuların aktarılması okuyucuların dikkatini çektiği bilinmektedir. Bu bağlamda mizah konusunun saf güldürü ve herhangi bir toplumsal konuyu ele almayan popüler tüketim malzemesi olması dışında bu tarz kitapların yazarlarca ülkemize kazandırılması gerektiğini düşünmekteyim. 
Kendi kategorisinde 10 üzerinden 8 verebileceğim bir eser olmuş.
Okuma süresi:Gençler için 6 – 7 saatBüyükler için: 3 – 4 saat 

Paylaştığım kitaplara instagramdan #ugurcakirkitapligi tag’inden ulaşabilirsiniz.

Bu Kitap Doğrultusunda Okumak İçin Önerdiğim Kitaplar:

- Peter Corey, Öğretmenlerle Nasıl Başa Çıkılır, Bileşim Yayınevi, 2006
(Visited 17 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir